Haber

İsrail’den Gazze’ye tanklarla nokta operasyonu

İsrail ordusunun dün gece Gazze Şeridi’ne tanklarla kuzeyden girerek “hedefli baskın” düzenlediği bildirildi. Bir süredir kapsamlı bir kara operasyonuna hazırlanan İsrail ordusundan yapılan açıklamada, baskının “savaşın bir sonraki aşamasına hazırlık” olduğu belirtildi. Kara birliklerinin daha önceki baskınlarına göre daha büyük bir askeri faaliyet olarak nitelendirilen operasyonda, “İsrail askerlerinin çok sayıda teröristi, terörist altyapısını ve tanksavar mevzilerini tespit ederek vurarak operasyon alanını hazırladığı” açıklandı. Baskının ardından askerlerin İsrail topraklarına döndüğü kaydedildi.

İsrail ordusunun paylaştığı görüntüde İsrail tanklarının Gazze Şeridi’ne sınır gibi görünen bir noktadan girdiği görülüyor. Videodaki görüntülere göre operasyona havadan da destek verildiği anlaşılıyor.

AFP’ye konuşan bir ordu yetkilisine göre bu, İsrail tanklarının 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne ilk girişi değil.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Çarşamba akşamı yaptığı açıklamada, hava saldırılarının yanı sıra bir kez daha kara operasyonuna da hazırlandıklarını duyurdu. Başta ABD olmak üzere bazı uluslararası güçler, savaşın bölgeye yayılma tehlikesi ve sivil kayıplarının artması riski nedeniyle İsrail’e kara operasyonunu erteleme çağrısında bulunuyor.

Hamas’ın İsrail’e saldırısıyla başlayan çatışmaların üzerinden 3 haftadan fazla zaman geçti. Hamas’ın düzenlediği baskınlarda İsrail tarafında 1400’e yakın kişi öldü, 200’den fazla kişi ise rehin alındı. O günden bu yana İsrail, Hamas’ın kontrolü altındaki Gazze Şeridi’ni sürekli bombalıyor. Gazze’deki sağlık bakanlığı yetkililerine göre İsrail’in saldırılarında 6 bin 500’den fazla kişi hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletler’e (BM) göre, İsrail baskınları nedeniyle abluka altındaki Gazze Şeridi’nin kuzeyinden güneyine 1,4 milyon insan göç etti.

GY, EC/AFP, Reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu