Haber

Çiftçilerin Ekim Yapamadığı Tarım Arazilerinin Bakanlık Tarafından Kiralanmasına Muhalefetten Tepki Geldi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda Orman Kanunu değişiklik teklifi tartışılırken, çiftçilerin “Bakanlıkça iki yıl üst üste ekilmeyen tarım arazilerinin kiralanması” yönetmeliği gündeme geldi. muhalefetin tepkisi. CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün, “Kimin malını kime kiralıyorsunuz? Halkın işleyemeyeceği çok toprak varken biz gidip neyle uğraşıyoruz. İki Trakya’dan büyük bir araziyi ekip biçemeyiz. Sonra alırız” dedi. yukarı ve küçük bir çiftçinin arazisine çökersin. Bu maddeyi tekliften çekmek en iyisidir.”

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Kurulu’nda dün başlayan Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun görüşmeleri bugün devam ediyor. 40 maddelik kanun teklifinin 11 maddesi kabul edildi.

“BAKANLIK ARTIK İKİ YILDIR DİKİLMEYEN ARSALARI KİRALAYACAK”

Tasarının görüşülmesi sırasında “Bakanlıkça iki yıl üst üste ekilmeyen tarım arazilerinin kiraya verilmesi” konusuna çiftçi saflarından tepki geldi.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, üreticinin girdi maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle ekim yapamadığını belirtirken, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “Bırakın çok kar etsinler, çiftçi ekilemeyen toprakları ekince yine ekecek. yaptıkları masrafları bile alamıyorlar.”

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, “Sırat Köprüsü’nde küçük çiftçiler var. Çiftçinin yaşının 55 olması arka planda küçük çiftçinin tarlasına yığılması gibiydi.”

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Aygün de, “Kimin malını kime kiralıyorsunuz? Halkın işleyemeyeceği çok toprak varken biz gidip neyle uğraşıyoruz. İki Trakya’dan büyük toprağı ekip biçemeyiz” diyerek teklife karşı çıktı. … Sonra kalkıp küçük çiftçilerin toprağına çökeriz. En iyisi bu maddeyi tekliften çekmek.” .

BAKAN YARDIMCISI GİZLİGİDER: TARIM DANIŞMANLARI GÜNDEMİMİZDE

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Sırrıgider, tarım müşavirlerinin ekibe dahil edilme talebiyle ilgili soruya, “Çalışma Bakanlığı ile çalışıyoruz, detayları sonra anlatacağım” yanıtını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu